Jak fotografować rękodzieło?

10:15Niedawno zostałam poproszona o napisanie postu, który będzie dotyczył metod fotografowania rękodzieła. Chętnie przedstawię Wam moje sposoby na robienie zdjęć biżuterii, które wypracowałam sama metodą prób i błędów.

Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie: PO CO w ogóle robić ładne zdjęcia produktom? Patrząc na niektóre prace publikowane w internecie przez rękodzielników, mówiąc dosadnie - opadają mi ręce. To już nie chodzi nawet o fakt, czy coś jest ładne, brzydkie, czy może kiczowate. Chodzi o formę prezentacji danego przedmiotu, która - niestety bardzo często - woła o pomstę do nieba. Naprawdę nie trzeba mieć bardzo dobrego (drogiego) sprzętu, a jedynie podstawowe poczucie estetyki i umiejętności dziesięciolatka w stosunku do obsługiwania aparatu fotograficznego, aby wykonać zdjęcie, które będzie ZACHĘCAŁO do kupna. Nie dziwcie się, że ludzie nie szanują rękodzieła, jeśli jest ono prezentowane na grzejnikach, parapetach i z firanką lub szklanką w tle. Nie od dziś wiadomo, że ludzie kupują oczami, a nawet najsłabszy produkt pokazany ładnie, sprzeda się o wiele lepiej od pięknego, który jest zaprezentowany bezmyślnie. Fakt, na wykonanie takich zdjęć należy poświęcić więcej czasu, a później jeszcze spędzić go trochę na obróbce fotografii, ale wierzcie, że warto, bo klienci to docenią. Ok, przechodzimy do rzeczy.

Sposoby na fotografowanie rękodzieła:

1. Na balkonie (mój autorski sposób ;))

Bardzo tani sposób ;) Wychodzisz na balkon i rozkładasz kawałek kapy (pianka, którą kupicie w sklepie dla plastyków) lub arkusz brystolu. Aby zmiękczyć cienie, kładziesz taflę pleksi (kupisz w markecie budowlanym) i na to np. bransoletkę. Aparat należy ustawić na tryb makro (tzw. kwiatek) i koniecznie WYŁĄCZYĆ lampę błyskową.

Plusy:
+ Prawie każdy ma balkon, więc jest to jakieś ułatwienie ;)
+ Zdjęcia zrobione w ten sposób, potrzebują jedynie delikatnej obróbki (rozjaśnienia tła).
+ Cienie są miękkie, a odbicie wzmacnia efekt prezentowanego przemiotu.

Minusy:
- Zależność od pogody. Najlepsze balkonowe zdjęcia wychodzą zimą przy średnio pochmurnym niebie. Kiedy chmur jest zbyt dużo lub dzień jest słoneczny, pojawia się problem.
- Kadrowanie. Trochę czasu Ci zajmie, zanim nauczysz się, jak zrobić zdjęcie z pleksi, żeby w kadrze nie było widać balustrady, chmur i elewacji ;)

2. W namiocie bezcieniowym

 Droższy sposób od poprzedniego, bo na namiot musisz wydać jakieś 100-200 zł. Ja kupiłam namiot wraz z lampami i nie byłabym sobą, gdyby jedna z nich od razu się nie zepsuła ;) Obsługa namiotu jest raczej prosta i sprawdzi w przypadku osób, które nie mają możliwości robienia zdjęć przy naturalnym oświetleniu. W zestawie dostaniecie 2 lampy, ale jest to zdecydowanie za mało, ponieważ przedmiot powinien być oświetlony przynajmniej jeszcze z jednej. Dodatkowo otrzymacie jeszcze różne kolory tła, ale jak wiadomo, większość z nas i tak korzysta jedynie z białego i czarnego. Namiot bezcieniowy rzecz jasna możecie również wykonać z pudełka i nie jest to specjalnie skomplikowana czynność :)

Plusy:
+ Jednolite tło, dzięki czemu nie musisz dodatkowo kadrować w programie graficznym.
+ Możesz robić zdjęcia o każdej porze dnia i nocy.
+ Jak uda Ci się odpowiednio dobrać oświetlenie, to czeka Cię dużo mniej pracy przy późniejszej obróbce.
+ Namiot jest łatwy w obsłudze.

Minusy:
- Do zestawu dodawane są halogeny, które szybko się przegrzewają.
- Mimo wszystko... musisz mieć miejsce na ten namiot ;)

3. Na kartce

Być może powinnam zacząć od tego sposobu, ale zostawiłam go na koniec. Jest to metoda, od której zaczynałam swoją przygodę z fotografią rękodzieła. Po prostu zróbcie zdjęcie na kartce, ładnie wykadrujcie i lekko obróbcie jest później w jakimś programie graficznym. Możecie skorzystać z darmowego GIMP-a lub internetowych edytorów, takich jak np. canva.com.
Pamiętajcie, obróbka zdjęcia praktycznie zawsze jest konieczna, jeśli chcecie, aby Wasz przedmiot wyglądał dobrze na zdjęciu. Metod na to jest mnóstwo, wystarczy tylko poszukać.

Plusy:
+ Niski nakład finansowy ;)
+ Dostępność materiału.

Minusy:
- Dużo czasu należy poświęcić na obróbkę zdjęcia.
- Przy słabym oświetleniu zdjęcia mogą wyjść niewyraźnie.


Jakbyście mieli jakieś uwagi lub pytania, to czekam na komentarze :)

Zobacz również tutorial: Jak obrobić zdjęcie biżuterii?

Zobacz inne wpisy

0 komentarze

POLECANE

POLECANE

beads.pl

POLECANE

zBLOGowani.pl
Kreatywne Obsesje